Užitečný idiot.

užitečný idiot

Užitečný idiot je pojem politického žargonu používaný pro lidi vnímané jako propagandisté ve věcech, jejichž cílů si nejsou plně vědomi a jsou cynicky využívány ostatními pro šíření propagandy o jejímž účelu nemají povědomí.

Během studené války byl termín používán pro sympatizanty s Východním blokem ze západních zemí, kteří byli naivní a cynicky využiti Sovětským Svazem nebo jiným komunistickým režimem.

Toto slovní spojení je přisuzováno Leninovi, avšak neexistuje důkaz, že by ho Lenin kdy použil, spojení užitečný idiot se nevyskytuje v žádném jeho díle či proslovu.

V širším slova smyslu se pojem vztahuje na západní novináře, cestovatele a intelektuály, kteří dávají požehnání (často se zápalem náboženství) tyranům a tyranským režimům, přičemž se snaží přesvědčit veřejnost a politiky, že utopickým ideologiím se daří.

Postupem času se význam rozšířil a dnes označuje osoby, které se nechaly nevědomky zmanipulovat různými politickými aktéry.

( zdroj: Wikipedie )

Nu a rozdíl mezi klasickým užitečným idiotem a Milošem Zemanem je pouze v tom, že jmenovaný je jím vědomě, intenzivně a rád.

vysmátý chlapeček
Vysmátý chlapeček
Share:

Author: happy boy