Varování zahrádkářům.

Babiš sysel

Hrabiš evropský, lidově také Kampaník oligarcha, je velice činorodé, neustále zaměstnané zvířátko a přírodní solitér. Ke svoji existenci potřebuje nepřetržitě vyhledávat a čerpat stále nové a větší zdroje, přičemž je schopný využít a spotřebovat ve svůj prospěch úplně všechno, co se mu namane do cesty a to především na úkor ostatních druhů.

Je tedy vnímán spíše jako škůdce a pokud se někde usadí, naváže symbiotické vztahy s částí místní fauny, označí území pachovými žlázami a není jednoduché ho pak z teritoria vypudit.

Ke zmatení budoucí oběti (ale také k vlastní obraně) je vybavený velkou škálou instinktivních dovedností od předstírání sounáležitosti a starostlivé péče, přes simulaci zranění až po bojovné pištění a mnoho dalších, klamavých figur.

 V nebezpečí umí dokonce vypouštět mlžnou clonu a v přímém ohrožení pak produkuje intenzivní zápach a mění barvy. Příroda byla v rámci tohoto druhu  velmi kreativní.

Kampaník oligarcha je z hlediska evoluce řazen jako poslední článek vývojové větve prachomilců všehoschopných a rozhodně se nedoporučuje trpět ho na zahrádce.

Vysmátý chlapeček


Share:

Author: happy boy